مشاوره ازدواج در سعادت آباد

مشاوره ازدواج

چرا به مشاوره ازدواج نیاز داریم:

زینب شاهدی

مشاور ازدواج

در روزگار قدیم تصمیمات مربوط به ازدواج بیشتر بر عهده پدر و مادرها بود. این خانواده ­ها بودند که شرایط و اوضاع را می ­سنجیدند و به صلاح­دید خودشان، به وصلت با خانواده ه­ای دیگر تن می­ دادند یا از آن دوری می­کردند. خانواده ­ها خودشان هم در بافت بزرگتری قرار داشتند که آن هم روی تصمیمات مربوط به ازدواج جوان­ترها موثر بود: قوم و خویشان. به این صورت، ازدواج یک تصمیم جمعی بود و در نتیجه بسیار به شور و مشورت گذاشته می­ شد و فکرهای زیادی روی هم ریخته می­ شد تا نتیجه نهایی معلوم شود اگرچه گاهی اوقات تصمیم نهایی چندان مورد پسند خود دختر و پسر نبود.

کم­کم مردم شهرنشین شدند و از هم فاصله گرفتند. زندگی­ها مستقل ­تر شد و نقش افراد در تعیین سرنوشت خودشان بیشتر شد. تا جایی که الان خیلی از جوانان این آزادی را دارند که خودشان برای ازدواج خودشان تصمیم بگیرند. این آزادی اگرچه بسیار شیرین و نجات­بخش به نظر می ­رسد، اما دردسرهای خودش را دارد. این را جوانانی می­ دانند که تمام بار تصمیم­گیری درباره ازدواج به دوش خودشان است.

اینجاست که مشاور ازدواج وارد صحنه می ­شود! او به کمک افرادی می ­شتابد که تصمیم به ازدواج دارند اما خودشان آنقدر تخصص و تجربه ندارند که بتوانند تصمیم درستی بگیرند. مشاور ازدواج با تجربیاتی که کسب کرده، مهارت­ها و دانشی که یاد گرفته و مطالعات و پژوهش­هایی که انجام داده، تا حدودی می­تواند آینده خیلی از ازدواج ­ها را پیش­بینی کند. بنابراین، او کسی است که شاید بتواند جای خالی ریش ­سفیدان و قوم و خویشان را دست­کم تا حدی پر کند و به شما کمک کند با آگاهی و درایت بیشتری تصمیم بگیرید.

مشاور ازدواج برای ما چه کار می­کند؟

برای اینکه دقیقا مشخص شود مشاور ازدواج چه کار می­کند، شاید بهتر باشد اول بگوییم مشاور ازدواج چه کارهایی را نمی­کند یا نباید بکند.

مشاور ازدواج این کارها را نمی­کند:

  • مشاور ازدواج به جای شما تصمیم نمی­گیرد. این خود شما هستید که درباره ازدواج کردن یا نکردن با این فرد تصمیم نهایی را می­ گیرید، و مسلما خودتان هم مسئول انتخاب خود هستید.
  • مشاور ازدواج شما را درمان نمی­ کند. اگر به مشکلی مبتلا هستید که پیش از ازدواج باید برطرف شود، به روان­درمانگر یا متخصصان دیگر نیاز دارید، نه مشاور ازدواج.
  • مشاور ازدواج، انتخاب شما را تایید و توجیه نمی­ کند. مشاوره پیش از ازدواج به هیچ وجه این‌طور نیست که شما دست کسی را بگیرید و پیش مشاور ببرید تا او انتخاب­تان را تایید کند یا مثلا خانواده­تان را به این ازدواج راضی کند.

بهترین تشبیهی که می­توانم درباره مشاور ازدواج به کار ببرم این است: مشاور ازدواج برای شما چراغ می­گیرد تا راهی که پیش رویتان است را بهتر ببینید، و در نتیجه با این دید بتوانید تصمیمی را بگیرید که برایتان مناسب­ تر است. گام بعدی برای آشنایی با فرایند مشاوره­ ی پیش از ازدواج این است که بدانید باید خودتان را برای چه چیزی آماده کنید.

در جلسات مشاوره پیش از ازدواج چه اتفاقی می ­افتد؟

به طور کلی مشاوره ازدواج دو فرایند را در بر دارد: مصاحبه ­های شخصی رودررو و تست­ها و آزمون­ های پیش از ازدواج. روند یک جلسه مشاوره پیش از ازدواج به احتمال زیاد به این شکل است:

  • شما شرح کاملی از خودتان، داستان کاملی از رابطه ­تان و کمی هم اطلاعات از خانواده و گذشته ­تان به مشاور می­دهید.
  • آزمون­های پیش از ازدواج را به صورت جداگانه پر می­ کنید، که عموما شامل تست­ های شخصیت، آزمون­ های تشخیصی بالینی و نگرش­ سنج­هایی است که بر حسب نیاز و تشخیص مشاور به کار می ­رود.
  • اگرچه معمولا پیش نمی­ آید، اما اگر لازم باشد، مشاور با خانواده ­ها یا اشخاص دیگر صحبت می­کند.

در نهایت، مشاور شما بر اساس مجموع این اطلاعات، بینشی که نسبت به رابطه شما به دست آورده را با شما در میان می­گذارد، نقاط قوت و ضعف ازدواج شما را بیان می­کند و پیشنهادات و راهکارهایی برای بهتر کنار آمدن با هم و داشتن ازدواجی بهتر یا حل مشکلات در اختیار شما می­گذارد.

علاوه بر این، مشاور ازدواج به شما کمک می­کند مسائلی را که از آنها غافل مانده ­اید یا خودتان به تنهایی نمی ­توانستید مطرح کنید را در نظر بگیرید، باورهای اشتباهی که درباره ازدواج و زندگی مشترک دارید را بشناسید، با مشکلات احتمالی آینده همین الان روبرو شوید، و در کل بهتر بتوانید برای آینده ­تان برنامه بریزید.

نکته مهم: حتما می­دانید که بهترین راه برای اینکه مشاور بتواند بهتر شما را راهنمایی کند این است که اطلاعات بیشتر و صادقانه ­تری در اختیار او بگذارید. چون در نهایت مشاور ازدواج شما بر اساس همین یافته­ ها درباره شما و آینده­ تان قضاوت می­ کند.