باورهایی در مورد ازدواج

بارهای غلط در مورد ازدواج

باورهایی که ازدواج شما را خراب می‌کند!

زینب شاهدی/ مشاور ازدواج

زن و مرد هردو با یک مجموعه باورها وارد زندگی مشترک می‌شوند. این باورها ممکن است به واسطه آموزش‌هایی که از دیگران دیده‌اند و یا تجربه‌هایی که در زندگی‌شان داشته‌اند شکل گرفته باشد. بعضی از باورهایی که ما با خودمان به رابطه می‌بریم، باورهای مفیدی هستند که به موفقیت ازدواج‌مان کمک می‌کنند، مثل این باور رایج که زن و شوهر برای هم مثل لباس هستند و باید عیب همدیگر را بپوشانند.

اما بعضی از باورها هم هستند که می‌توانند یک رابطه خوب را به بیراهه بکشانند. این باورها به عنوان باورهای ارتباطی مخرب شناخته می‌شوند و اگر پیش از ازدواج آنها را اصلاح نکنیم، شانس ما را در تجربه ازدواجی رضایت‌بخش به شدت کاهش می‌دهند.

این باورهای مخرب عبارتند از:

# هر نوع تعارض می‌تواند رابطه ما را نابود کند: داشتن اختلاف دیدگاه در هر رابطه‌ای، حتا رمانتیک‌ترین روابط، کاملا طبیعی است. حتا اگر گاهی هم دعوایتان شد مشکلی نیست – با یک عذرخواهی اساسی، رابطه‌تان را از نو بسازید!

همسر من باید بتواند ذهن من را بخواند: اگر با موجودی فرابشری ازدواج کرده‌اید، این انتظار را داشته باشید. اما اگر همسر شما از نوع بشر است، هرگز نمی‌تواند این کار را بکند و این مسئولیت خود شماست که آنچه در ذهن دارید را به شیوه درست با او درمیان بگذارید.

#همسر من هرگز تغییر نمی‌کند: خیلی از افراد بعد از ازدواج با ویژگی‌های تازه‌ای از همسرشان آشنا می‌شوند که پیش از ازدواج از آن خبر نداشتند. بعضی از این ویژگی‌ها ممکن است خوشایند شما نباشد. ناامید نشوید. اگرچه تلاش برای تغییر طرف مقابل می‌تواند باعث بروز تنش در رابطه شود، اما مطرح کردن به‌جا و درست انتظارات‌تان گامی موثر برای حذف چالش‌هاست.

# رابطه زناشویی ما باید بی‌عیب‌ونقص و ایده‌آل باشد: به این باور، کمال‌گرایی جنسی می‌گوییم. داشتن چنین باوری انتظارات نامعقولی را درباره سکس در ذهن شما ایجاد می‌کند که رسیدن به آنها گاهی ناممکن است. این تصورات گاهی زاییده خیال و ناشی از تاثیر رسانه‌هاست. اما در دنیای واقعی اینطور نیست، مخصوصا در اوایل ازدواج، داشتن رابطه جنسی خوب دشوار است، چرا که زن و مرد به اندکی زمان برای کسب تجربه و هماهنگ شدن با هم نیاز دارند.

# زن و مرد از اساس با هم متفاوتند: ما نه مریخی و ونوسی، بلکه همگی زمینی هستیم! شاید این روزها این باور کمرنگ‌تر شده باشد، اما هنوز هم کسانی هستند که فکر می‌کنند زنان و مردان از اساس متفاوتند و در نتیجه نباید انتظار داشت همدیگر را درک کنند. کمک گرفتن از مشاور در هنگام اختلاف و داشتن مهارت‌های ارتباطی می‌تواند به شما کمک کند تفاهمی را که مشتاقش هستید در رابطه‌تان ایجاد کنید.

اگر دوست دارید بدانید باورهای ارتباطی مخرب چقدر ممکن است زندگی آینده شما را از مسیر خارج کند، می‌توانید از مشاورتان بخواهید آزمون باورهای ارتباطی را در اختیار شما قرار دهد. این آزمون پرسش‌های دقیقی دارد و نتایج آن به شما نشان می‌دهد که در کدام زمینه‌ها و به چه اندازه باورهای ارتباطی مخرب در ذهن دارید. برای این‌که بتوانید زندگی مشترک خوبی بسازید، روی این باورها کار کنید و با ذهنیتی منطقی‌تر وارد این مرحله مهم از زندگی‌تان شوید.